İpana Pro-Expert ile Sağlıklı Gülüşler

Bir yemek blogu olarak bu yazıyı yazmaktan büyük gurur duyuyorum. Bu yazı maalesef tarif ya da yemek ile ilgili bilgi içermiyor. Ancak öyle bir bilgi içeriyor ki, en büyük hobim olarak  adlandırdığım yemek zevkimin uzun yıllar devam etmesi açısından gerçekten önemli. Biz yemek severlerin en önem vermesi gereken organların başında dişlerimiz geliyor. Aslında bir çoğumuz diş sağlığımızı ihmal ediyoruz. Ancak yine bir çoğumuz başımıza geldiği için biliyoruz ki, diş ağrısı dayanılması en güç ağrılardan. Ve dişlerimiz sağlıksız olduğunda aslında bu hobimizin de bir anlamı kalmıyor. Ayrıca dişte meydana gelen iltihaplanmalar kalp ve böbrek rahatsızlıklarına yol açıyor. Helsinki’ye gitmeden bir önce ki gün için İpana Pro-Expert’in etkinliğine davet edilmiştim. Bir yandan gitme hazırlıkları, bir yandan yeni iş koşuşturmacası, derken zaman ayırıp etkinliğe katıldım. İpana’nın son çıkarttığı diş macunu olan İpana Pro-Expert, P&G çalışanı, Diş Hekimi Merve Hanım tarafından detaylı olarak anlatıldı. Temelinde çok büyük bir arge yatan Pro- Expert’in diğer diş macunlarına göre en büyük  artısı, içerdiği Kalay Florür. Kalay Florür, ilk defa bir diş macununda kullanılmış ve bakterilere karşı çok daha dayanıklı olduğu için, diş ve diş etlerini korumada, diğer diş macunu içeriklerine göre çok daha fazla etkili.

Diş hekimlerinin en çok kontrol ettiği alanları koruduğu, bilimsel olarak ispatlanan İpana Pro Expert, her açıdan üstün koruma sağlıyor. İpana Pro-Expert, pek çoğumuzun rahatsız olduğu çürükler, tartar, diş eti problemleri, plak, hassasiyet ve lekelere karşı tam koruma sağlayan bir diş macunu. Özellikle diş eti problemleri ve mine aşınmaları, hassasiyetin temel sebepleri olarak biliniyor. Bir çoğumuz sanırım hassasiyet ağrıları çekiyoruz (Şahsen ben ve ççevremde hatrı sayılır bir çok insan çekiyoruz 🙂 ). Ne zaman soğuk su içsek ya da jelibon, lokum, şekerleme, akide şeker vs.. yesek dişimizde bir an sanki iğne batıyormuşcasına his verir. Diş ve dişetinde yer alan kanalların ağız içine bakan kısımlarından giren bakteriler, diş etinde ve dişte iltihaplanmaya neden olduğu için, diş hassasiyeti meydana geliyor. Pro-Expert bu kanalları Kalay Florür ile doldurarak bakterilerin çok daha uzun süre içeri girmesini engelliyor ve iltihaplanmayı, dolayısı ile diş hassasiyetini ortadan kaldırıyor.

Konuşma sırasında yaptığımız yanlışlara da değinen Merve Hanım, en büyük hatalardan birinin dişi yeterince iyi fırçalayamamamız olduğunu söylüyor. Toplamda 2 ila 3 dakika arasında tüm yüzeylerin, diş etlerinin, dilin ve yanağın fırçalanması gerektiğini önemle belirtiyor. Pro experti yaklaşık 6 ay önce almıştım ve denemiştim. Özellikle diş macunu seçerken benim en büyük kriterim tadının sert  ve keskin olmasıydı. Pro-Expert’i denediğimde tadının çok sert olmadığını farkettim. Açıkcası bu da bende olumsuz bir etki yaratmıştı. Bunu İpana çalışanlarıyla paylaştığımda, sanırım günün en önemli bilgisini aldım. Çoğu insan benim gibi düşünüyormuş ve mentolü bol olan diş macununun daha iyi temizlediğine inanıyormuş. Bu yüzden de diş fırçalama süresi yaklaşık 1 dakikada son buluyormuş. Çünkü mentol tadı dişlerimizin temizlendiği hissini verdiği için psikolojik olarak fırçalamayı bırakıyormuşuz. Aynı şey köpürme oranında da varmış. Çok köpüren diş macunları kısa zamanda temizlendi hissi verdiği için fırçalama erken bitiriliyormuş. İşte bu yüzden İpana Pro-Expert daha az mentollü ve daha az köpürüyor. böylece diş fırçalama süremizi kısa tutmuyoruz. Merve Hanım hastalarına bakterileri öldüren diş gargaralarını da önermediğini söylüyor.. Bunun nedeni de aynı şekilde gargaranın dişleri temizlediğini düşünüp insanların diş fırçalamaya özen göstermemesi.

Etkinliğe katılan bloggerlara P&G birer adet Oral-B Triumph 5000 şarjlı diş fırçası hediye etti. Kullandığım anda ben bundan önce dişimi fırçalamıyormuşum dedirttiren bu fırça gerçekten mükemmel. Dişlerinizin üzerini adeta bir cila tabakasıyla kaplıyor. Özellikle çocukların çok hoşuna gidecek ve diş fırçalama alışkanlığını bir eğlenceye dönütürecektir. Bu güzel etkinlik için emeği geçen herekese teşekkür edip, Sağlıklı Dişler, Sağlıklı Gülüşler diliyorum…