Kurban Bayramı’nda Et Tüketimi ve Saklanması

Aslında ‘Et Hakkında’ ve ‘Dana Pirzola’ yazısında buraya yazacaklarımın çoğunu yazmıştım. Ancak ufak tefek farklı bilgilerle birlikte bir kurban yazısı yazmanın faydalı olacağını düşündüm. Belki de yıllardır televizyonlarda diyetisyenler, doktorlar ve uzmanlar tarafından dinlediğimiz şeyler ama farklı 1-2 ipucu bulabilirsiniz..
  • Et lifli bir yiyecek değildir. Bu yüzden fazla tüketimi mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Etin yanında mümkün olduğunca sebze, meyve tüketerek bunu dengeleyebilirsiniz. Etin yanında güzel bir salata en uyumlu yiyecek olur.
  • Kurban eti dinlenmemiş olduğu için, tıp dilinde rigor mortis denilen, ölüm sertliği olur. Bu sertliğin geçmesi için etin en az 24 saat dinlendirilmesi gerekir. Ama siz de benim gibi etobursanız, bu bekleme biraz zor gelebilir. Eğer beklemeye niyetli değilseniz, eti yumuşatmak için kuşbaşı büyüklüğünde doğrayıp, 2 kilo et için bir bardak süt, yarım çay bardağı zeytinyağı ve 3 büyük soğanın suyu (rendeledikten sonra sıkıp suyunu alın) ile eti harmanlayıp dolapta bekletebilirsiniz. Varsa 2-3 dal taze biberiyeyi, dalıyla etlerin arasına gelecek şekilde koyun.
  • Eti pişirmeden önce mutlaka dolaptan çıkartıp oda sıcaklığına getirin. Bu her türlü et için geçerli. İster tencere, fırın yemeği isterseniz ızgara, mangal için olsun etiniz mutlaka oda sıcaklığında olmalı. Böylece hem daha iyi pişecektir, hem de iyi pişmesi için çok su kaybedip lezzetsiz hale gelmeyecektir.
  • Gelelim saklanacak kısıma. Öncelikle eti öğünlük parçalara ayırarak saklamak lazım. Buzdolabı poşetlerine etleri yerleştirin. Poşetin içindeki havayı iyice alın. Ben bu hava alma kısmını buzdolabı poşetinin ucundan ağzımla vakum yaparak alıyorum. Böylece poşetin içinde mi hiç hava kalmıyor. Bu poşetleri 24-48 saat arası buzdolabında dinlendirdikten sonra, dondurucuya yerleştirebilirsiniz.
Serin ama güneşli havalar pastırma yazı olarak adlandırılır. Bunun nedeni pastırmanın kuruması ama bozulmaması için ideal hava koşullarının serin ama güneşli olmasıdır. Pastırma suyunu bırakmış etin kurutulup üzerine çemen sıvanmasıyla elde edilen şarküteri ürünüdür. Eğer ki çemen sürmeyip eti isleyerek saklama yoluna giderseniz, füme et dediğimiz ürünü elde edersiniz. Ben 10 gün önce füme et yapımına başladım ancak henüz tamamlanmadığı için, fotoğraflayıp bloga koyamadım. Eğer füme et yapmak isterseniz kurbanı kesen kasaptan bonfileyi isteyin. 20-30cm lik parçalara ayırıp, yukarıda anlattığım şekilde bonfileyi dinlendirin. Füme et yazısını 2 gün içinde yazacağım. O zamana kadar da bonfileler istediğimiz kıvama gelmiş olurlar.

Tags: , , , ,