Balkabağı Çorbası

Bugün 25 Kasım Thanksgiving Day (Şükran Günü). Amerikalı’ların her Kasım’ın dördüncü Perşembe’si şükran günü (Thanksgiving) yemeklerinin en geleneksel olanı, bizim aslında yılbaşı yemeği olarak bildiğimiz hindidir. Hindiyi farklı içlerle (stuffing) doldurup fırına sürerler. Özellikle Amerikan filmlerinde gördüğümüz o muhteşem kızarmış hindi, bugünün özel yemeğidir. Ancak bu yazıda hindi tarifi vermiyeceğim. Zira askerdeyken haddinden fazla hindi yediğim ve hindiye karşı nefret boyutlarına ulaşan hislerim olduğu için, hindiden haz etmem 🙂

Şükran gününün bir diğer olmazsa olmazı da balkabağı çorbasıdır (Pumpkin Soup).  Balkabağı, her ne kadar bizde sadece tatlı yapımında kullanılsa da, özellikle Amerika başta olmak üzere tüm dünyada farklı yemeklerde kullanılan bir sebze.

Normalde balkabağı Amerika’da dışı koyu turuncu renkte olunca kullanılır. Yani olgunlaşınca. Ancak yıllar önce İtalyanlar balkabağını yeşilken kullanmaya başlamış ve bu kullanım Avrupa’da yaygınlaşmıştır. Belkide bu yüzden biz de kabağı yeşilken, yani daha tam olgunlaşmamışken kullanıyoruz. Eğer bulma imkanınız varsa, çorbada kullanacağınız balkabağını mümkün olduğunca turuncu kabuklu olanlarından seçin.

Tabi bu çorbada içme suyu değil, stok kullanacağız. Genelde balkabağı çorbasında kullanılan çeşit tavuk stok. Tarifine bir göz atmanızı öneririm. Diğer malzemeler zaten rahatlıkla her markette bulabileceğiniz malzemeler.

Özellikle püre sebze çorbanların üzerinde kraton çok hoş oluyor. Aynı zamanda bayatlamış ekmeklerinizi de değerlendirmenin iyi bir yolu olduğu için kratonu ben de çok seviyorum. Bayat ya da taze ekmeğinizi 1 cm’lik küpler halinde keserek fırında 170 derecede 10 dakika pişirerek çok güzel kratonlar elde edersiniz. Eğer sade kraton biraz yavan geliyorsa kratonlarınızı lezzetlendirmek için fırına vermeden ekmeklerin üzerine tereyağ sürüp kekik ve pul biber serpin, çok lezzetli kratonlar elde edersiniz.

Malzemeler

 • 1/2 kilo balkabağı
 • 1 adet küçük boy soğan
 • 1 litre tavuk stoku
 • 100ml krema
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı şeker

Yapılışı

 1. Soğanı yemeklik küçük kareler şeklinde doğrayarak, şeker ile birlikte, 5 dakika tereyağında soteleyin.
 2. Balkabaklarını yarım kibrit kutusu büyüklüğünde doğaryıp, soğanlara ekleyin. Balkabaklarının terlemesi için kısık ateşte 5 dakika pişirin.
 3. Tavuk stoku ekleyip, kaynama noktasına kadar yüksek ateşte ısıtın. Bu arada tencerenin dibini sık sık karıştırın. Çünkü balkabağı dibine tutmaya çok meyilli bir sebzedir.Ayrıca üzerinde oluşan köpükleri bir tel süzgeç yardımıyla alın (Tel süzgeç kullanırsanız çorbanın yağını almamış olursunuz. Kaşık ile köpükleri alırken su yüzüne çıkmış yağlarda köpük ile birlikte çöpe gidebiliyor.)
 4. Kaynamaya başladığında altını kısarak balkabakları iyice yumuşayana kadar pişirin. Tahminen 35-40 dakiada kabaklarınız kolayca liflerine ayrılacak hale gelecektir.
 5. Biraz soğuması için bekledikten sonra, karışımı blenderdan geçirin.
 6. Yeniden tencereye aldığınız karışıma kremayı ekleyin ve kaynama noktasına gelene kadar ısıtın. Kremayı koyduktan sonra çorbanızı kaynatmayın.
 7. Çorbayı tabağınıza koyduktan sonra üzerine kratonları ekleyin. Damak tadınıza göre tuz ve taze çekilmiş karabiber ile afiyetle içebilirsiniz.