İglo ile Pratik Lezzetler

Sevgili Hilal’in Bezelyeli Kavurma yazısını okuduğumda İglo ile yemek workshoplarına katılma isteğimi belirtmiştim. Bundan 2 gün sonra da Hilal beni arayıp, 18 Ocak akşamı müsait olup olmadığımı sordu. Sağolsun Tijen Hanım ile görüşüp son anda belli olan boşluğa benim ismimi yazdırmıştı. Kendisi Lezzetibol blogunun sahibi aynı zamanda da İglo’nun Lezzet Danışmanı. Ayrıca etkinlikte tanıştığım Pembe Rehber blogunun sahibi Bengü Hanım da diğer bir lezzet uzmanı. 

Garanti Emekliliğin Yemek Klübü’nde gerçekleştirilen etkinlik, İglonun farklı ürünleriyle yapılan pratik ve lezzetli yemeklerden oluşuyordu.

Menümüz şu şekildeydi;

  • Alaska Lezzetli Mezgit Çorbası
  • Rokarides Tatlı Ekşi Soslu Salata
  • Tereyağı Limon Soslu Somon
  • Meyveli Napolyon Tatlısı

Workshopa başlamadan önce İglo’nun limon ve zeytinyağlı sos ile şoklanmış levrek ve çipuralarından yedik. 10-15 dakikada hazırlanan balıklar hiç tahmin edemeyeceğim kadar lezzetliydi.

Daha sonra eğitmen şef Barış Aytekin’in direktifleriyle yemekleri hazırlamaya başladık. Ancak bir süre sonra muhabbet o kadar koyulaştı ki. neredeyse yemekleri unuttuk 🙂 workshopın sonunda tüm yemekleri hep birlikte yedik. Hepsi birbirinden lezzetli pratik yemekler yapıp çok hoş bir akşam geçirdik.

Peki bu workshopta neler öğrendik;

Somon balığının kırmızı rengini karides yiyerek aldığını, ülkemizde satılan somon balıklarının İskadinav ülkelerinden getirilen çiftlik somonları olduğunu öğrendik. Çiftliklerde yetiştirilen somonlar balık yemiyle beslendiği için aslında kırmızı renkte olmuyor. Kırmızı rengi verebilmek için farklı boyalarla yemler hazırlanıyor. Bu boyalar ise sağlığa zararlı olduğu için çiftlik somonu yemekten uzak durmamız gerekiyor. İglo doğal yollarla tutulan somon balıklarını hızlı bir şekilde işleyerek vakumlu poşetlerde şokluyor.

İglo’nun İngiltere’de bezelye tarlası ve hemen yanında fabrikası var. Tarladan toplanan bezelye hiç bekletilmeden fabrikaya girip, tanelerine ayrılıyor ve hemen paketlenip şoklanıyor. Çiğ olarak tadına baktığım bezelye, adeta şeker gibiydi. Yumuşaklığı ise çiğ olarak bile salatalarda kullanılabilecek kıvamdaydı.

İglo’nun levrek ve çipura balıkları Bodrum’da yetiştiriliyor. Isıya dayanıklı poşetleriyle doğrudan kaynar suya atıyorsunuz ve sadece 14 dakikada süper lezzetli balıklarınız hazır oluyor. Kaynar suda pişirdiğinize bakmayın, balıkların lezzeti neredeyse ızgaradan farksız oluyor.

Tags: , ,